top of page

איך זה עובד?

עומס ומתח יומיומי, מצוקות וקשיים נפשיים עלולים לפגוע בנשימה הטבעית שלנו ולגרום לה להיות לא יעילה.

בהמשך זה עלול לגרום לבעיות בריאותיות ומצוקות נפשיות נוספות.
שיטת 'לנשום בריא באופן טבעי' תסייע לך:

1. לשפר ולעיתים אף לפתור מגוון בעיות בריאות.

2. להתמודד בצורה טובה יותר עם מצוקות רגשיות שהינן חלק מהחיים.

3. לחיות חיים יותר חיוניים ועם יותר שמחה.

איך אדע שהנשימה שלי לא יעילה?

אם אתם סובלים מעייפות, חרדה, בעיות ריכוז, כאבי ראש, קושי בעיכול, בעיות שינה, לחץ דם גבוה, הצטננויות מרובות או אסטמה, יתכן שמקור הבעיה בכלל בנשימה.

רובינו בטוחים שהנשימה שלנו בסדר ואלה שחשים מצוקה לרוב מרגישים שחסר להם אויר. אבל מסתבר שרוב האנשים בכלל סובלים מעודף נשימה. איך זה יתכן? הבעיה המרכזית בנשימה היא חוסר המודעות שיש לנו אליה. לרוב כשנחשוב על השפעות מערכת הנשימה עלינו, נחשוב רק על - האם מגיע מספיק חמצן לגופינו?

התשובה כמעט תמיד תהיה כן. אבל זה לא המדד היחיד למערכת הנשימה. מאיפה אנחנו נושמים, איך אנו משתמשים בשרירי הנשימה, הקצב והכמות, לכל אלה השפעה עצומה על יעילות הנשימה, על בריאותינו ולא פחות חשוב על המצב-רוח שלנו.

למה שהנשימה תשתבש?

חרדה, דיכאון, כעס או רוגע, לכל אחד מהם יש ביטוי שונה בנשימה. כאשר אנחנו נמצאים במצוקה או קושי נפשי הנשימה משתנה. לרוב כשהקושי עובר גם הנשימה חוזרת לעצמה. לעיתים, עוצמת המצוקה או קושי שנמשך לאורך תקופה יכולים לשבש את הנשימה הטבעית ולהשאיר אותה עם דפוסים שמקשים על הנשימה. במקרה הזה, במקום שהנשימה תקל עלינו את החיים, הנשימה הופכת לקושי שהגוף מתמודד איתו גם פיזית וגם רגשית. אולי לא נרגיש בעיה בנשימה, אבל את תופעות הלואי של נשימה משובשת נרגיש בצורות אחרות.

איך אפשר להשפיע על הנשימה לטובה?

הנשימה היא מערכת מאד גמישה ויש אין ספור אפשרויות לנשום בריא. כשבוחנים את הנשימה ביסודיות מגלים שיש בסך הכל ארבעה מאפיינים שמשותפים לכל מי שנושם באופן בריא. את המאפיינים האלה אפשר לסגל לתוך הנשימה שלנו וזה מאד עוזר לשפר אותה, אבל הדבר החשוב באמת הוא איך להטמיע אותם ביומיום.

איך מיישמים את זה ביום-יום?

כל אחד זקוק למינונים שונים של התנסות, ידע ותירגול על מנת לייצר שינוי בהרגלי הנשימה:

  • התנסות - להרגיש את הנשימה ולשים לב למה משפר אותה.

  • ידע - הבנה של מערכת הנשימה ולמה דברים מסויימים מיטיבים איתה ואחרים מקשים עליה.

  • תירגול - זה החלק שבו קורה השינוי האמיתי. כאן ההרגלים הישנים מוחלפים בהרגלים חדשים.

התפקיד של ההתנסות והידע הוא כפול: 

1. לתת מוטיבציה לתירגול.

2. ללמוד את התירגול.

החלק החשוב ביותר, שבוא הדפוסים הישנים מוחלפים בדפוסים חדשים הוא התרגול.

המעבר מהנשימה שיש לנו היום לנשימה יעילה הוא הדרגתי וכולל 4 שלבים:

  1. לשים לב לנשימה - ללמוד לזהות את דפוסי הנשימה שלך כרגע.

  2. לשנות - ללמוד באופן מעשי איך להשפיע על הנשימה לטובה.

  3. להתרגל - לסגל נשימה בריאה ויעילה יותר ביום-יום.

  4. להנות - לחיות חיים עם יותר חיוניות, בריאות ושמחה. 

לנשום בריא באופן טבעי מאפשר לנשימה להגיב בצורה אופטימלית לצרכים המשתנים שלנו.
נשימה שמשתלבת ותומכת במערכות האחרות של הגוף.

רוצה לשפר בשני צעדים את הנשימה שלך?
Gradient

מערכת חיסון

מערכת הנשימה היא אחת מנקודות התורפה העיקריות בגוף לחדירת מזהמים. האויר שנכנס בכל נשימה לגופינו מכיל מזהמים ועל מערכת הנשימה לטפל בהם. לנשום בריא באופן טבעי, מאפשר סינון וטיפול ברוב המזהמים לפני שהם חודרים לגוף, מה שמאפשר בהמשך עבודה יותר יעילה של מערכת החיסון.

מערכת הלב

הלב מורכב משתי משאבות. האחת מזרימה ושואבת את הדם מכל חלקי הגוף והשניה מזרימה ושואבת דם מהריאות. לכן הלחץ בריאות משפיעה בצורה ישירה על הלב. כאשר אנחנו שואפים, קצב הלב עולה מעט וכאשר אנו נושפים קצב הלב יורד מעט. מעבר לזה המיקום האנטומי של הלב הוא בין שתי הריאות ומעל הסרעפת. התנועה של מערכת הנשימה מזיזה פיזית את הלב. לנשום בריא באופן טבעי מקל על עבודת הלב. כלומר פעולת הנשימה יכולה לחסוך מהלב חלק מהעבודה.

מערכת העיכול

מערכת העיכול חולקת את נפח הגוף (טורסו) עם מערכת הנשימה כאשר מה שחוצץ בינהם זו הסרעפת. כאשר הסרעפת זזה הריאות זזות אבל גם חלל הבטן זז. לנשום בריא באופן טבעי מנצל את התנועה של מערכת הנשימה על מנת להזיז את האיברים הפנימיים וכך לחסוך עבודה מהשרירים החלקים של האיברים הפנימים בחלל הבטן.

מערכת העצבים

יש הרבה רבדים לקשר שבין מערכת העצבים לבין הנשימה אבל פה אני רק אציין את הקשר הגס ביותר, הקשר בין הנשימה לרגש או במילים אחרות למצב רוח. כפי שהביטוי מרמז התנועה של הרוח בגוף משקפת את איך אנו מרגישים. אדם קצר רוח כועס ונשימתו קצרה ומכווצת. אדם עם אורך רוח, רגוע ונשימתו ארוכה ורגועה.

מע החיסון
מע הלב

דוגמאות להשפעה של מערכת הנשימה על הגוף

מע העיכול
מערכת העצבים

לנשום בריא באופן טבעי יסייע לך להגביר את האנרגיה במהלך היום, לשפר בעיות בריאות, ולהתמודד טוב יותר עם רגשות ומצבי רוח שהינם חלק מהחיים.

רוצה לשפר בשני צעדים את הנשימה שלך?

שלום,

אני מזמין אותך לכתוב לי, לשאול ולהתעניין, ואני אחזור אליך בהקדם האפשרי.

bottom of page